ثبت‌نام 8407 داوطلب انتخابات "شوراهای روستا" در کرمانشاه/ 180 "تیره عشایری" صاحب شورا می‌شوند/ انتخابات شوراي شهركرمانشاه به صورت كاملاً الكترونيك برگزار مي شود

حیات غرب - جليل بالايي در نشست خبري امروز ( 23 فروردين) اظهار داشت: مشاركت، سلامت، امنيت و رقابت اركان مهم در انتخابات هستند و مجريان ضمن صيانت از آراي مردم به عنوان حق الناس با رعايت اصل بي طرفي زمينه برگزاري انتخاباتي باشكوه را فراهم خواهند كرد.

وي با اشاره به پایان يافتن مهلت بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراهای شهرها گفت: از مجموع يك هزار و 110 نفر داوطلب انتخابات شوراي شهرهاي استان، 36 نفر انصراف دادند و 94 درصد داوطلبان نيز معادل يك هزار و 10 نفر در هيأت هاي اجرايي تاييد صلاحيت شدند. 

دبیر ستاد انتخابات استان کرمانشاه تأكيد كرد: هیات های نظارت از امروز به مدت ۱۴ روز فرصت دارند تا روند تایید و رد صلاحیت نامزدها را بررسی و در نهایت روز هشتم اردیبهشت ماه نتیجه نهایی را به نامزدها اعلام کنند تا ليست نهايي براي كسب 182 كرسي شوراهاي 34 شهر استان مشخص شود. 

وي در ادامه به تشريح گزارش ثبت نام شوراهاي روستا و تيره هاي عشايرپرداخت و افزود: امسال برای اولین بار انتخابات شوراهای تیره های عشایری را هم داریم، چرا که تیره های عشایری بزرگ مانند یک روستای سیار هستند و این حق برای آنها محفوظ است که بخواهند شورا داشته باشند.

جليل بالايي تأكيد كرد: بر اساس آمار ارائه شده در حال حاضر 14 هزار خانوار عشایری با جمعیت 80 هزار نفر در سطح استان داريم که شامل 180 تیره هستند و امسال شرايط برگزاري انتخابات براي شوراهاي اين تيره هاي عشاير نيز فراهم شده است. 

مديركل سياسي و انتخابات استانداري كرمانشاه با بيان اينكه شوراهاي اسلامي روستا نماد پارلمان محلي هستند، خاطرنشان ساخت: منتخبين مردم در شوراهاي روستا بي ادعا، زحمتكش و سخت كوش هستند كه براي توسعه روستا با همكاري اهالي خدمتي بي منت ارائه مي دهند. 

وي ضمن اشاره به افزايش آمار 2 درصدي حضور بانوان در انتخابات شوراهاي روستا و عشاير گفت: 81 درصد از داوطلبان سابقه عضويت قبلي ندارند و عموماً از جوانان تحصيلكرده هستند به گونه اي 72 درصد داوطلبان زير 50 سال سن دارند. 

 

دبیر ستاد انتخابات استان کرمانشاه اعلام کرد: بر اساس تصمیم وزارت کشور انتخابات شورای اسلامی شهر کرمانشاه همزمان با هشت کلانشهر دیگر به صورت کاملا الکترونیک برگزار می شود.

این استان ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان ساکن هستند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می‌کنند.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی