خواص طالبی

 حیات غرب - منبع عالی ویتامین A و بتاکاروتن

اگر به دنبال یک منبع خوب ویتامین A می‌گردید می‌توانید روی طالبی حساب ویژه ای باز کنید. در حقیقت طالبی حاوی مقدار زیادی بتاکاروتن است و بدن می‌تواند بتاکاروتن را به ویتامین A تبدیل کند. هر دوی این مواد مغذی برای حفظ سلامت چشم ها و بینایی ضروری هستند.

در یک مطالعه که شامل بیش از ۵۰۰۰۰ نفر از زنانی بود که دامنه سنی آن ها بین ۴۵ تا ۶۷ سال بود، مشخص شد کسانی که مقادیر بالایی از ویتامین A را به صورت روزانه دریافت می‌کردند، خطر آب مروارید به میزان ۴۰ درصد در آن ها کاهش یافت و همچنین آن زنانی که به طور مرتب و منظم طالبی می‌خوردند کمتر در معرض خطر جراحی کاتاراکت بودند. در مقابل زنانی که نمک، کره و چربی‌های ناسالمی در برنامه ی غذاییشان داشتند، بیشتر در معرض خطر جراحی آب مروارید بودند. این تحقیق همچنین ارتباط احتمالی بین دریافت بتاکاروتن و پیشگیری از سرطان را نیز نشان داد.

  تقویت سلامت ریه‌ها

یک مطالعه اخیرا نشان داده است که مصرف منابع غذایی غنی از ویتامین A مانند طالبی برای سیگاری‌ها نیز مفید است. اگر شما سیگاری هستید و یا این که در کنار افرادی زندگی می‌کنید که دائم سیگار می‌کشند و به اصطلاح در معرض دود دست دوم سیگار هستید، شاید لازم باشد طالبی را در برنامه روزانه رژیم غذایی تان وارد نمایید. بنابر گزارش ها یکی از عوامل سرطان زای موجود در دود سیگار موجب کمبود ویتامین A در بدن می‌شود. در عوض هنگامی که شما شروع به وارد کردن ویتامین A به رژیم غذایی‌تان می‌کنید، خطر پیشرفت بیماری‌های ریوی مانند آمفیزم کاهش می‌یابد.

 منبع عالی ویتامین C

طالبی گذشته از این که یک منبع خوب ویتامین A محسوب می‌شود یک منبع فوق العاده ویتامین C نیز می‌باشد. ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که در قسمت محلول در آب بدن فعالیت می‌کند. همان طور که می‌دانید، آنتی اکسیدان ها با رادیکال‌های آزاد بدن مبارزه می‌کنند. رادیکال‌های آزاد به سلول‌های بدن آسیب می‌رسانند و موجب بیماری‌های مختلف و پیری می‌شوند. ویتامین C همچنین موجب تقویت سیستم ایمنی بدن با تحریک سلول‌های سفید خون می‌شود. گلبول‌های سفید خون شما مسئول کشتن ویروس‌ها، باکتری ها و دیگر عناصر خارجی هستند که وقتی وارد می‌شوند، شما را بیمار می‌کنند.

  کاهش استرس

طالبی یک میوه ایده آل برای زمان هایی است که شما احساس افسردگی و استرس می‌کنید. طالبی منبع غنی پتاسیم است که به نرمال شدن تپش قلب و همچنین به فراهم کردن اکسیژن برای مغز کمک می‌کند؛ در نتیجه شما با خوردن طالبی احساس آرامش و تمرکز بیشتری خواهید کرد.

 پیشگیری از

بیماری‌های قلبی و عروقی

طالبی همچنین غنی از ترکیبی به نام آدنوزین است. آدنوزین به طور معمول به بیماران قلبی به عنوان ماده رقیق کننده خون تجویز می‌شود. هنگامی که خون شما رقیق باشد، می‌توانید از لخته شدن خون در دستگاه قلبی عروقی پیشگیری کنید. از طرفی فولات موجود در طالبی و دیگر ملون ها نیز به پیشگیری از حملات قلبی کمک می‌کند.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی